FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Poradnik
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum www.ospzielonki.fora.pl Strona Główna » Pierwsza Pomoc » Poradnik
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrek
Administrator



Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: zielonki

 Post Wysłany: Czw 20:39, 22 Paź 2009    Temat postu: Poradnik

Co robić gdy zauważysz wypadek?

Pierwszą i najważniejszą zasadą przy jakimkolwiek zdarzeniu, a więc także przy wypadku drogowym jest nie narażanie na niebezpieczeństwo własnego zdrowia. Nikt nie wymaga od nas niepotrzebnego bohaterstwa – wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że gdy ratując kogoś tobie stanie się krzywda, nie dość, że nie pomożesz poszkodowanemu to jeszcze sam będziesz wymagał udzielenia pomocy.

Dlatego więc własny samochód należy zatrzymać w pewnej odległości od miejsca zdarzenia, trzeba liczyć się z możliwością pożaru poszkodowanego samochodu. Włączamy światła awaryjne, a w nocy światła drogowe, kierując je na miejsce zdarzenia. Zawsze staramy się zatrzymać tak samochód żeby nie stał on zgodnie z kierunkiem ruchu tylko trochę na ukos. Dlaczego? Często widzimy stojące na poboczu samochody z włączonymi światłami awaryjnymi, czemu nie towarzyszy żaden wypadek, dlatego zatrzymując się na ukos od razu sugerujemy innym uczestnikom ruchu, że coś się stało. Umożliwi to sprawne działanie, jak i poinformuje nadjeżdżających kierowców o zaistniałym niebezpieczeństwie.

Wskazane jest również rozłożenie trójkąta ostrzegawczego, po przeciwnej stronie miejsca zdarzenia niż nasz samochód, a gdy mamy do dyspozycji 2 trójkąty to umieszczamy je po obu stronach. Dobre oznakowanie miejsca zdarzenia zapewni nam bezpieczeństwo. Nie dopuśćmy do tego, że nadjeżdżający kierowcy nie będą niczego się spodziewać, bo to najlepsza droga do karambolu i zwielokrotnienia liczby ofiar.

Po zabraniu apteczki (i ewentualnie gaśnicy) jak najszybciej docieramy do ofiar. Jeśli poszkodowany pojazd się pali, należy z rozwagą użyć gaśnicy. Przeważnie wozimy ze sobą 1 kilogramowe gaśnice proszkowe, których skuteczność przy większych pożarach jest mała. Dlatego też należy maksymalnie zbliżyć się do źródła ognia, "celowanie" z daleka jest nieskuteczną stratą czasu. Nie obawiajmy się, że palący się samochód wybuchnie – takie rzeczy zdarzają się przede wszystkim Tylko w filmach.

Po dotarciu do ewentualnych ofiar musimy trafnie ocenić sytuację. Jeżeli uczestnik wypadku jest przytomny, auto się nie pali i nie ma potrzeby ewakuacji to takiego poszkodowanego pozostawiamy w samochodzie opatrując go w samochodzie i czekać na przyjazd odpowiednich służb. Każdy ruch poszkodowanego a szczególnie wyciąganie go z samochodu przy jednoczesnym wystąpieniu urazu kręgosłupa co zdarza się bardzo często może spowodować, że nie dość, że nie pomożemy rannemu to możemy doprowadzić go do ciężkiego kalectwa lub śmierci, dlatego jeśli nie jest to konieczne zostawiamy uczestników wypadku w samochodzie.



Pamiętajmy o dokładnym rozejrzeniu się na miejscu zdarzenia. Podczas wypadku powstają ogromne energie, które są w stanie wyrzucić ofiarę przez okno, nawet wiele metrów od uszkodzonego auta ! Poszkodowani, którzy są w aucie, z powodu szoku mogą nie udzielać sensownych odpowiedzi, dlatego lepiej rozejrzeć się samemu. Jeśli jest to możliwe, prosimy o pomoc innych kierowców.

Następnie przystępujemy do oceny stanu poszkodowanych (szczegółowo opisane w innym rozdziale). W razie potrzeby rozpoczynamy odpowiednie działania ratownicze. Dopiero po tych czynnościach dzwonimy do odpowiednich służb ratowniczych, odpowiednio pod numery 997 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe, lub pod numer 911 do centrum powiadamiania ratunkowego.

Pamiętajmy, że polskie prawo nakazuje pomoc ofiarom wypadków a za nie udzielenie pomocy grozi do 3 lat więzienia.


Art. 162. KK

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.



Art. 93. KW

§ 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 2. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.



Jak, co i czym gasić?

W życiu codziennym nie często spotykamy się z pożarami, ale gdy się już pojawiają to z reguły panikujemy i nie wiemy co robić. A wystarczy wiedzieć jak posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym i można uniknąć nieszczęścia. Głównie chodzi o te czerwone baniaki wiszące na ścianach, stojące w kątach, a konkretnie mówiąc o GAŚNICE. Są one wszędzie w szkole, pracy, biurze, urzędzie, samochodzie. Są… ale co z tego że są jak nie umiemy się nimi posługiwać. Wydawać by się mogło, że to taka prosta czynność ale niestety nie jest to wcale takie proste.

    Gaśnice mają na swojej obudowie wyraźne i duże oznaczenia literowe świadczące o tym, do gaszenia jakiego rodzaju pożaru są przeznaczone:

A - ciała stałe pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia (drewno, papier itp.),
B - ciecze palne i substancje stałe topniejące wskutek ciepła (benzyna, rozpuszczalniki, smoła, topiące się tworzywa sztuczne),
C - gazy palne (gaz miejski i ziemny, acetylen, propan-butan),
E - pożary z grup ABC występujące w obrębie urządzeń pod napięciem,

    Do gaszenia wyżej wymienionych pożarów należy używać odpowiednich środków. Do pożarów z grupy A używana jest – woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla. Do pożarów z grupy B używana jest – piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon. Do pożarów z grupy C i E używany jest – proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon.

    Podczas gaszenia musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:
strumień środka gaśniczego kierujemy na palące się przedmioty (obiekty) od kraju w kierunku środka,
pionowo ustawione przedmioty należy gasić zaczynając z góry i kierując do dołu,
używać środków gaśniczych przeznaczonych do odpowiedniej grupy pożarów,
    Podczas doboru środka gaśniczego powinniśmy pamiętać o tym, aby straty wywołane gaszeniem nie były większe niż straty spowodowane samym pożarem. Tak więc do gaszenia książek nie jest wskazana gaśnica pianowa. Poradzi sobie ona wyśmienicie z ugaszeniem papieru i regałów, ale również zmoczy książki co spowoduje dodatkowe zniszczenia wśród zbiorów, co więcej nie można jej wyłączyć przed opróżnieniem. Gaśnica proszkowa zaś powoduje duże zapylenie pomieszczenia.

Gaśnicami nie można również pod żadnym pozorem gasić ubrań płonących na ludziach. Należy to robić przy użyciu koca gaśniczego.
Gaśnicą pianową oraz wodą nie można gasić urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem.
Tłuszczy olejów oraz paliw nie można gasić wodą!!!
Gaśnicami pianowymi i wodą nie możemy również gasić metali oraz karbidu.

Bez względu na to, jak skuteczne mamy środki gaśnicze, należy pamiętać,
że lepiej, taniej, łatwiej i bezpieczniej jest chronić niż gasić.


Jak wezwać pomoc?


Gdy potrzebujesz pomocy, możesz wezwać pomoc, dzwoniąc pod alarmowy numer 112. Pod numerem 112 zgłasza się oficer dyżurny straży pożarnej lub policji, który decyduje, jaką formę akcji ratowniczej należy podjąć i ewentualnie jakie służby wysłać do potrzebujących.

    Numer ratunkowy 112 jest przewidziany głównie dla osób, które nie umieją rozpoznać zagrożenia, którego są świadkami lub uczestnikami oraz dla cudzoziemców, którzy nie znają polskich numerów alarmowych.

    Należy pamiętać, aby używać go tylko w sytuacjach, gdy nie jesteśmy pewni, jaką służbę należy powiadomić lub gdy mamy do czynienia z sytuacją, gdzie wymagana jest obecność więcej niż jednej z wymienionych służb. Dobrym przykładem jest tu wypadek samochodowy, gdzie zazwyczaj jest niezbędna interwencja Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej i Policji w jednym czasie.

    Jednak w przypadkach, gdy sytuacja jednoznacznie wskazuje na rodzaj zagrożenia (nagłe zagrożenie życia u chorego, pożar, czy np. kradzież, pobicie) wskazane jest przekazywanie informacji o takim zdarzeniu pod odpowiednie numery ratunkowe:

999 – pogotowie ratunkowe,
998 – straż pożarna,
997 – policja,
Dzwonienie bezpośrednio do danej służby skróci czas przyjazdu na miejsce zdarzenia.

    Biorąc pod uwagę, że numer 112 łączy trzy najważniejsze służby odpowiadające za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz to, że ma służyć właściwej i jak najszybszej reakcji na dany rodzaj zagrożenia nie należy wykorzystywać tego numeru do niewłaściwych i nieuzasadnionych zgłoszeń. Wszystkie połączenia trafiające na ten numer (podobnie jak w przypadku numerów 997, 998 i 999) są nagrywane wraz z identyfikacją dzwoniącego (nawet w przypadku zastrzeżenia numeru).

    Dla właściwego przygotowania służb do odbierania zgłoszeń w innych językach planowane są szkolenia językowe opracowane specjalnie dla tej grupy pracowników.

    Celem usprawnienia przyjmowania ewentualnych zgłoszeń alarmowych przypominamy najważniejsze informacje wymagane w takich przypadkach.
Dzwoniąc pod numer alarmowy:

    Postaraj się mówić spokojnie i wyraźnie, przedstaw się a następnie podaj najistotniejsze informacje:
co się pali lub co się wydarzyło?
co zagraża życiu lub zdrowiu ludzkiemu, środowisku naturalnemu... ?

    Następnie postaraj się odpowiedzieć na zadawane przez dyspozytora pytania np. o dokładniejszy adres, opis miejsca zdarzenia, bliższą charakterystykę zagrożenia itp...

    Według nas najważniejszą rzeczą którą powinieneś podać jak najdokładniej jest dokładna lokalizacja pożaru, wypadku drogowego czy innego niebezpiecznego zdarzenia. Staraj się podać nie tylko suchy adres, ale jak najdokładniej opisać to miejsce, jednocześnie pamiętaj, że dyspozytor i ratownicy nie znają każdego człowieka w okolicy, więc raczej nie wskazane jest mówić, żeby „skręcić w lewo za domem Kowalskiego” i potem w prawo koło sklepu Nonckiewicza”. Podawaj dyspozytorowi charakterystyczne punkty topograficzne, charakterystyczne budynki, skrzyżowania, blisko których znajduje się pożar, czy wypadek.

    Nie blokuj numeru 112. Dyspozytorzy skarżą się, że często ludzie nie dzwonią w sprawach, dla których ten numer powstał, lecz w cudzysłowu "umilają" im pracę głuchymi telefonami bądź "soczystymi sformułowaniami".

    Przypominamy, że wykorzystywanie numerów ratunkowych w niewłaściwych celach i podawanie fałszywych informacji jest karalne oraz naraża na straty Skarb Państwa czyli każdego podatnika. Po zidentyfikowaniu sprawcy fałszywych wezwań wymagających interwencji służb ratowniczych sprawcę obciąża się kosztami wynikającymi z akcji nie wspominając już o konsekwencjach wynikających ze spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia np. osób ewakuowanych.

Numery alarmowe:

112 – numer alarmowy

999 – straż pożarna

998 – straż pożarna

997 – policja


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Piotrek dnia Czw 20:50, 22 Paź 2009, w całości zmieniany 2 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum www.ospzielonki.fora.pl Strona Główna » Pierwsza Pomoc » Poradnik
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group